Konopne budownictwo

Konopny materiał budowlany ma coraz więcej zwolenników. Konopie w konstrukcjach sprawdzają się doskonale- między innymi za sprawą wspaniałych właściwości ocieplających, dzięki nim dom nie traci ciepła w takim stopniu jak beton. Beton konopny jest też od niego mocniejszy i trwalszy, a przy tym lekki, o właściwościach „oddychające”. Charakteryzuje się też większą odpornością na grzyby i gnicie. Jak powstają domy z konopi? Co to jest konopny beton? Z czego powstają konopne domy?

Historia konopnego budownictwa

Budownictwo konopne to, zdawałoby się, nowatorski pomysł, w istocie został już  dawno sprawdzonym i wypróbowanym sposobem wznoszenia budowli. Według archeologów konopia, jako jeden ze składników zaprawy budowlanej, była wykorzystywana już setki lat temu. Jednakże, z biegiem lat, wyszła z użycia. Na renesans budownictwa konopnego należało poczekać do połowy lat 90 XX w., kiedy to na nowo odkryty został beton konopny. Sam beton składa się z dwóch składników, którymi są kolejno: pełniące funkcję spoiwa wapno hydrauliczne oraz właściwy materiał budowlany, czyli właśnie paździerze konopne. Co to takiego? Paździerze konopne to nic innego jak łodyga, taka oczyszczona z włókien, jest podstawą izolacji zbiorczej i wykorzystuje się ją w produkcji bloków z paździerzy a także gliny paździerzowej. Materiał stosuje się od wieków przy ekologicznych konstrukcjach. Paździerze konopne to idealny materiał budowlany. Dlaczego? Jest przyjazny dla środowiska! Świetnie nadaje się do budowy i izolacji budynków mieszkalnych. Ma same zalety- jest łatwy w użyciu i lekki, w 100% naturalny, a na dodatek ognioodporny i bardzo trwały.

Co wyróżnia konopny beton?

Głównym wyróżnikiem betonu konopnego jako materiału budowlanego jest jego ,,oddychanie’’, czyli stosunkowo duża
paroprzepuszczalność i higroskopijność materiału. Oczywiście sama w sobie paroprzepuszczalność nie jest aż tak korzystna, gdyż w połączeniu z zewnętrzną izolacją termiczną może doprowadzić do zawilgocenia się ścian, a tym samym powstawania grzybów i pleśni. Jednakże beton konopny sam w sobie jest nadspodziewanie wydajną izolacją termiczną, której to używa się zamiast zwykłej zimnej ściany betonowej, ceglanej itp. Dodatkowo, gotowa konstrukcja nie wymaga termicznej izolacji zewnętrznej, dzięki czemu ściana z paździerza konopnego może bez przeszkód odprowadzać wilgoć z budynku.

Domy szkieletowe

W kwestii terminologii może być zaskoczeniem że beton konopny, w przeciwieństwie do zwykłego betonu, żelbetu itp., nie jest materiałem konstrukcyjnym. Oznacza to, że w gotowym budynku nie przenosi on żadnych naprężeń, inaczej mówiąc: nie działają na niego żadne siły. Konstrukcją nośną są tutaj zazwyczaj belki drewniane, które tworzą tzw. konstrukcję szkieletową. Nazywana jest tak, ponieważ obciążenia, czyli w bardzo dużym uproszczeniu ciężar budynku, przenoszony jest jedynie przez wspomniane belki. Inaczej mówiąc, po usunięciu wszystkich pozostałych elementów np. izolacji, pokrycia dachu, tynku i (w odróżnieniu od innych konstrukcji) również wypełnienia ścian, dom będzie wciąż w stał. Tak więc elementy konstrukcyjne jawić się nam będą właśnie jako szkielet z belek. W Polsce (i ogólnie rzecz biorąc w Europie) domy szkieletowe nie cieszą wielką popularnością. Czego nie można powiedzieć o Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, gdzie domy szkieletowe są praktycznie jedyną liczącą się formą budownictwa domów jednorodzinnych. Szkieletowe domy z konopi powstają już w Polsce!

Beton konopny = niższe rachunki za ogrzewanie?

http://www.hempcrete.com.au/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=2:hemp-house-holland&Itemid=33

Skoro beton konopny nie stanowi elementów konstrukcyjnych, to jak go wykorzystać i czemu jest tak ceniony? Odpowiedzią są jego niezwykłe właściwości fizyczno-chemiczne. Jak już zostało wspomniane, zaprawa uzyskana z konopi charakteryzuje się dużą higroskopijnością i paro-przepuszczalnością, co umożliwia samoregulację poziomu wilgoci w pomieszczeniu. Poza tym, beton konopny spełnia się jako izolacja akustyczna, i (co ważniejsze) termiczna, przez co możliwe jest zmiejszenie energochłonności domu. Jeśli chodzi o izolację cieplną to zaprawa z konopi ma na tym polu znakomite wyniki, gdyż posiada zauważalnie mniejszy współczynnik przewodności ciepła niż choćby wełna mineralna. Beton konopny podobnie jak ten zwykły, wiąże w deskowaniu, oznacza to, że wypełnia on całą przestrzeń między belkami konstrukcyjnymi budynku (w tym przypadku eliminuje się wysoce niepożądane mostki cieplne). Wspomniane mostki termiczne powstają w miejscach, w których dwa elementy materiału izolacyjnego łączą się ze sobą po bokach. Przykładem może być tutaj wełna mineralna, w której niemal zawsze korzysta się z kilku arkuszy jednocześnie. W przypadku, gdy mamy do czynienia z jednolitym elementem jakim jest właśnie beton konopny, nie ma mowy o żadnych mostkach termicznych, a co za tym idzie, nie ma mowy o niepotrzebnych stratach ciepła i wyższych rachunkach z ogrzewanie.

Wśród innych właściwości betonu można wymienić wysoką zasadowość materiału, co ma swoje dobre i złe strony. Dobrą stroną tutaj jest fakt, że wspomniana wysoka zasadowość jest wręcz zabójcza dla wszelkiego rodzaju grzybów i pleśni, które od zawsze są prawdziwą plagą polskiego budownictwa. Złą stroną wspomnianej zasadowości jest sam proces budowlany, który wymaga od robotników stosowania odpowiedniej odzieży ochronnej, tj.rękawiczki. Co należy zaznaczyć, żrące właściwości nie wynikają tutaj tyle z zastosowania konopi, co z zastosowania wapnia.

Pionierzy naturalnego budownictwa z konopi

Jednym z najważniejszych nazwisk w kwestii budownictwa konopnego jest pochodzący z wysp  brytyjskich prof. Tom Woolly,

https://i.pinimg.com/originals/f2/2a/fd/f22afd4dc94698a97c5dac6fe21a5478.jpg

który jako swoją ścieżkę kariery naukowej wybrał ochronę środowiska oraz właśnie budownictwo naturalne. To właśnie profesor Wooly był tym, który profesjonalnie opracował instrukcje oraz zagadnienia związane z wytwarzaniem betonu konopnego, jak i konstrukcją domów przy jego użyciu. W Polsce pionierem budownictwa konopnego jest Poznański Uniwersytet Przyrodniczy, który to zbudował pierwszy dom w Polsce przy użyciu tejże technologii. Jeśli chodzi o Polskę, to domy konopne nad Wisłą nie cieszą się jeszcze zbytnim zainteresowaniem. Inna sytuacja jest w Wielkiej Brytanii, gdzie, za poparciem rządu brytyjskiego ,powstało już kilkanaście przedsięwzięć budowlanych, z użyciem paździerza konopnego. Jednakże również w Polsce sytuacja zaczyna się zmieniać, czego dowodem jest podlaska firma o jednoznacznej nazwie ,,Budynki  z Konopi’’, która to w 2017 roku postawiła już trzy budynki mieszkalne w tejże technologii.

Co więcej, beton konopny doskonale sprawdza się po wyburzeniu domu, gdyż podlega on w 100% rozkładowi. Dodatkowo, jako że mamy tu do czynienia z rośliną, gruz może być wykorzystywany jako nawóz roślinny.

Źródła:

https://budynkowo.pl/dom-z-konopi/

https://www.odkrywamyzakryte.com/beton-konopny/

http://domzkonopi.pl/

http://www.eioba.pl/a/4bx4/dom-z-konopi

https://www.budujemydom.pl/termoizolacja/12630-czy-sciana-oddycha

https://muratordom.pl/budowa/inne-technologie-budowlane/beton-konopny-materialy-naturalne-do-budowania-dom-z-konopi-aa-dsFD-DZ59-r2eV.html

” class=”Apple-web-attachment Singleton Apple-edge-to-edge-visual-media” style=”caret-color: #000000; color: #000000; font-style: normal; font-variant-caps: normal; font-weight: normal; letter-spacing: normal; orphans: auto; text-align: start; text-indent: 0px; text-transform: none; white-space: normal; widows: auto; word-spacing: 0px; -webkit-text-size-adjust: auto; -webkit-text-stroke-width: 0px; text-decoration: none; font-family: Helvetica; font-size: 12px;”>

Tagi: , ,